Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie SP 342, kronika, wydarzenia
W dniach 22 – 24 lipca br. w Waszyngtonie odbyła się międzynarodowa konferencja z okazji 10-lecia istnienia Programu Global Cities działającego pod auspicjami Bloomberg Philanthropies z siedzibą w Nowym Jorku.
Doceniając zaangażowanie i wkład pracy nauczycieli, na konferencję zaproszono najbardziej aktywnych pedagogów z 42 miast z 18 krajów (z całego świata) uczestniczących w programie. Spośród wszystkich warszawskich szkół, realizujących program Global Scholars, zaproszenie wystosowano do pań: Anny Stec i Barbary Zawiszy. Obie panie, pracujące w naszej Szkole, podczas konferencji miały okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami podczas licznych warsztatów, paneli dyskusyjnych i spotkań nauczycielskich. Była to też doskonała okazja, aby zaprezentować Białołękę - dzielnicę, która aktywnie wspiera realizację programu Global Scholars.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 342 im. Jana Marcina Szancera bierze udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Global Scholars od 1 września 2022 roku.
Program ten realizowany jest w ramach zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas dwujęzycznych, a prowadzą je panie Anna Stec (język angielski i geografia) i Barbara Zawisza (język angielski i biologia). Jest to międzynarodowy, całkowicie anglojęzyczny program skupiający uczniów z całego świata, a dokładnie 116 000 uczniów szkół podstawowych, 528 nauczycieli ze 117 miast w 39 krajach. Zajęcia opierają się na jednolitym dla wszystkich uczniów programie koncentrującym się co roku na innym temacie przewodnim. Uczniowie kontaktują się między sobą za pośrednictwem bezpiecznej internetowej platformy, pracują na tym samym programie zajęć, wymieniają między sobą doświadczenia poprzez blogi, materiały wideo i czaty oraz internetowe dyskusje. Dzięki temu rozwijają globalną świadomość, poszerzają swoje perspektywy, dzielą się wspólnymi doświadczeniami oraz badają problemy, począwszy od najbliższego kręgu rodzinnego po społeczność lokalną i globalną.
W roku szkolnym 2020/23 edycja programu dotyczyła tematu "The World of Water” ("Świat wody"). Uczniowie skupiali się na dostępie do wody w miastach, na jej znaczeniu dla ekonomii, transportu, zdrowia i kultury oraz na zmianach klimatycznych. Badali zbiorniki wodne na terenie Białołęki, poznali zasady działania oczyszczalni ścieków Czajka oraz historię wodociągów w Warszawie. Ponadto uczniowie wykonywali pomiary zużycia wody w szkole, a także w swoich gospodarstwach domowych.
W roku szkolnym 2023/24 realizacja programu dotyczyła tematu "Nature and Our Cities" ("Natura i nasze miasta") i nawiązywała do zagadnień z zakresu przyrody i ekologii. Uczniowie zajmowali się takimi zagadnieniami jak znaczenie bycia "Global Citizen", wpływu przyrody, środowiska na życie, ekonomię, zdrowie i kulturę. Uczniowie rozmawiali o tym czym jest bioróżnorodność, a także szukali lokalnych rozwiązań dla problemów globalnych.
Więcej informacji na temat programu oraz konferencji można znaleźć tutaj:
Global Cities Brings Together Educators to Celebrate a Decade of Impact, Look Ahead — Global Cities
Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami.